مجمع عمومی انجمن علمی روانشناسی نظامی ایران برگزار شد

گروه خبر- مجمع عمومی انجمن علمی روانشناسی نظامی ایران روز پنج شنبه 5 مرداد 96 با حضور دکتر حاتمی معاونت محترم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در تالار اجتماعات بیمارستان امام سجاد (ع) ناجا برگزار شد.

در این مجمع ابتدا دکتر علی شیخ الاسلامی کارگاه اموزشی مهارتهای رابطه زناشویی را برای اعضا برگزار و سپس گزارشی از روند فعالیتهای انجمن به اعضا ارائه گردید. بعد از آن دکتر حاتمی معاونت محترم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به ایراد سخنرانی پرداختند.

دکتر محمد حاتمی عضو شورای مرکزی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره اظهار داشت: با بررسی گذشته روان شناسی در جهان متوجه می شویم، عموماً ارتقاء روان شناسی در مراکز آزمایشگاهی مراکز نظامی رشد کرده است و بسیاری از روان شناسان برجسته و طراز اول دنیا از درون این آزمایشگاهها بیرون آمده اند و بطور کلی روان شناسی از سال 1948 بعد از جنگ جهانی دوم بر اثر تجارب حاصله از جنگ و شرایط بعد از آن متحول شد که سهم مراکز نظامی بیشتر از سایرین است. پس ما باید جایگاه نیروهای مسلح ، امکانات و ظرفیت آنها را برای ارتقاء رشته مورد توجه ویژه قرار دهیم از هیأت مدیره انجمن روان شناسی نظامی ایران تشکر میکنم که امر سامان دهی امور روانشناسی را نیروهای مسلح انجام می دهند. اکنون بین کمیسیون روان شناسی نظامی سازمان نظام و انجمن روان شناسی نظامی ارتباط تعریف شده ای وجود دارد، ما از طریق کمیسیون روان شناسی نظامی با بخش های مختلف ارتش و سپاه ارتباط داریم و تلاش نموده ایم با حمایت از روان شناسان شاغل در نیروهای نظامی با اعطاء مجوز مراکز و انشاء الله تمهیداتی جهت سامان دهی پروانه تمام شاغلین در نیروهای مسلح انجام دهیم. اکنون مراکز خدمات روان شناسی و مشاره شمیم، نیروی انتظامی و بخشهای مختلف ارتش و بیمارستانهای مختلف تحت نظارت تخصصی سازمان نظام فعالیت می نمایند. انجمن روان شناسی نظامی می تواند مسئولیت ارتقاء رشته در نیروهای مسلح به طور کامل بر عهده بگیرد با برگزاری نشست های علمی و کنگره های روانشناسی پژوهشهای کاربردی و بنیادی برای حضور روان شناسان در بخش های مختلف از جمله وزارت دفاع، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی ظرفیت سازی نماید. سازمان نظام از انجمن روان شناسی نظامی پشتیبانی می نماید. مهمترین وظیفه انجمن های علمی همین توانمندسازی روان شناسان و ارتقاء رشته از طریق های مختلف است ورود انجمن ها به مسائل حاشیه ای رسالت آنها را از وظیفه تعیین شده دور می سازد. از اینکه می بینیم در مجمع عمومی انجمن روان شناسی نظامی تعداد زیادی از اعضاء شرکت کرده اند. بسیار مسرور می شویم.

عضو شورای مرکزی سازمان گفت، ملاحظه می شود در مواردی مجمع عمومی انجمن های علمی با 20 نفر یا 30 نفر تشکیل می شود و هیأت مدیره انتخاب می شود قطعاً این از ضعف انجمن است و مطمئناً باید در کارکرد خود تغییراتی ایجاد کنند، یعنی اعضاء از آنها راضی نیستند . سازمان نظام و وزارت علوم باید سازکار نظارت بر انجمن های علمی را معین نمایند. که چه میزان بر اساس اهداف خود کار می کنند یا گزارش غیر واقعی می دهند. همه اذعان داریم ما انجمن علمی صوری نمی خواهیم . انجمنی می خواهیم در خدمت اعضاء و برای ارتقاء رشته کار نماید.

معاون امور کمیسیون و نظارت حرفه ای سازمان نظام گفت : در سازمان تلاش نموده ایم امر نوبت دهی کمیسیونها را به روز نمائیم. اما مشکلاتی داریم. در سه کمیسیون سازمان از جمله خانواده، بالینی و عمومی تعداد متقاضیان زیاد است ما با بحران وقت اساتید مواجه هستیم ، اساتیدی در کمیسیونها عضو هستند، از بزرگان و پیشکسوتان روان شناسی و مشاوره هستند از وقت شخصی خود استفاده می کنند و در کمیسیونها حضور می یابند. هیچ دستمزدی نمی گیرند گاهی باید با التماس از آنها بخواهیم شرکت نمایند. قطعاً با ماهی یکبار یا دو هفته و حتی هفته ای یکبار مشکل نوبت دهی حل نمی شود.

شورای مرکزی می بایست تعداد اعضاء کمیسیونها را افزایش دهد، جلسات در هفته ای چندبار تشکیل شود. دستمزد یا امتیازی در نظر گرفته شود. پیشنهاد آن را داده ایم با استفاده از ظرفیت استانها و ارگانها و نهادها می توانیم امر نوبت دهی را کوتاه نمائیم. اما این امور با مشارکت ریاست سازمان و شورای مرکزی امکان پذیر است. به دلیل فقر امکانات و عدم همکاری: وقت، انرژی و خلاقیت ما از بین می رود. ما باید سازمان را برای اعضاء بخواهیم نه برای خودمان.

مشاورعالی سازمان نظام گفت: بنده 5 سال صادقانه و مخلصانه در سازمان کار می کنم به تعهد و مسئولیتی که داشتم با دقت و وسواس عمل نموده ام بعضی ها ناراحت هستند ، چرا من کار می کنم و می پرسند شما منافعی دارید که کار می کنید….

نمی دانم دیگه چه بگویم خود اعضاء پاسخ آنها را بدهند . باید بگویم نه من هیچ منافعی ندارم و در مدت 5 سال کوچکترین دستمزد یا از امکانات سازمان استفاده ای نکرده ام با خودرو خودم میایم و می روم و حتی بعضی از مأموریت ها را با هزینه شخصی می روم و اصولاً در بخش پشتیبانی سازمان اختیاراتی ندارم.یک مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره تحت عنوان بینش دارم که نیمه فعال است و از زمان دکتر افروز مجوز داشته ام و هیج مرکزی یا فعالیت دیگری ندارم. بیشتر وقتم صرف امورات سازمان است و کارهای حوزه مسئولیت من نظام منداست. پروانه اشخاص و مراکز را کمیسیونهای مربوطه تائید می نمایند و با امضاء ریاست سازمان به افراد اعطاء می شود و عضویت بر اساس قوانین مربوطه واحد عضویت انجام می دهد. البته تلاش شده است کار گروه نظارت حرفه ای را فعال کنیم و نظارت تخصصی بر مراکز و دفاتر افراد را نظامند کنیم مطمئناً از ظرفیت انجمن های علمی و دانشگاهها جهت نظارت حرفه ای استفاده می کنیم اما واقعیت این است، شیوه ما در نظارت امر سلبی نیست، بلکه ایجابی است. ناظرین برای ایرادگیری به مراکز نخواهند رفت بلکه به عنوان نماینده سازمان در مراکز حضور می یابند، ببینید برای بهبود خدمت دهی بهتر به مردم همکاران ما چه مشکلی دارند. در حال برنامه ریزی هستیم، دوره اخلاق حرفه ای را برای تمام روان شناسان و مشاوران اجباری نماییم .

بر این اساس در سال آتی کنگره ملی مراکز خدمات روان شناسی و مشاوره با شعار” تجارت حرفه ای و دانش افزایی” را برگزار می کنیم که همکاران ما تجارب حرفه ای خود را در یک فضای علمی ارائه و دیگران در بهره گیری از تجارب موفق خود شریک نمایند. آئین نامه سامان دهی مراکز بزودی تغییر می کند و مراکز سطح بندی می شوند و مراکز درجه یک ما شناسایی می شوند و مراکز درجه دو و سه تلاش کنند، خود را به مرکز درجه یک ارتقاء دهند . نظارت تخصصی کلیه مراکز از جمله مراکز بهزیستی، وزارت ورزش و جوانان و … بر عهده سازمان است و این را قانون تعیین کرده است. در جلسه ای که در آینده ای نزدیک با ریاست سازمان بهزیستی داریم این مسأله سامان دهی می شود . گزارشاتی دریافت می شود بعضی ها با مجوز بعضی نهادها و سازمان ها فعالیت حرفه ای روان شناسی انجام می دهند، این خلاف قانون است . هر نوع فعالیت روان شناسی و مشاوره با مجوز سازمان نظام انجام می شود . فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد به بالا جهت دریافت پروانه به سازمان مراجعه نمایند، بعد از فارغ التحصیلی قبل از دریافت پروانه فقط می توانند تحت نظر استاد ناظر فعالیت نمایند . طبعاً مسئولیت کار آنها برعهده استاد ناظر است و استاد ناظر کسی است دارای دکترای روان شناسی و مشاوه است که سه تا پنج سال از دریافت پروانه او گذشته است در آینده اسامی اساتید ناظر به تفکیک استانها و رشته در سایت سازمان درج می شود و همچنین اسامی روان شناسان و مشاورانی که از سازمان پروانه دریافت نموده اند با تفکیک مرزهای تخصصی در سایت سازمان درج خواهد شد.

عضو شورای مرکزی در ادامه صحبتهایش بیان داشت، سازمان شرایط حساسی را طی می کند درهمه صنفها مشکل وجود دارد اما در صنف ما بی احتیاطی هایی می شود که به اصل رشته ضربه می زند بنده نقد عامل ارتقائ میدانم، اما آنچه در فضای مجازی مطرح میشود فقط در زمین رقیب برای رقیب بازی کردن است . اکنون در سازمان نظام پزشکی مشکل ایجاد شده است ، ببینید در حال رفع مشکل هستند، کلمه ای هم در فضای مجازی مطرح نمی شود این یعنی “بلوغ حرفه ای” متأسفانه وقتی در فضای مجازی مطالبی مطرح می شود، رصد می کنیم افرادی علیه سازمان مطلب می نویسند عمدتاً با اسم مستعار و ناشناخته هستند و پیگیری می کنیم، مشخص می شود، روان شناس نیستند و عضو سازمان نیستند . که دو فرضیه مطرح است، این افراد از جایی ماموریت دارند به سازمان ضربه بزنند یا دوستانی سند ندارند تحت اسم مستعار و ناشناخته حرف می زنند، در هر دو صورت اینگونه در فضای مجازی عمل کردن خدمت به اعضاء نیست، بلکه در جهت خلاف منافع اعضاء است .

دکتر  حاتمی گفت ارزیابی من اینست اکنون وحدت در 99% از اعضاء وجود دارد و همه می خواهند رشته جایگاه خود را در اسناد بالادستی و جامعه تثبیت نماید.فقط 1% هستند که مشکلات آنها قابل درک است در یک پروسه زمانی حتماً آنها هم به مطالبات خود خواهند رسید. عرایض بنده به معنای دفاع از مشکلات و وضعیت موجود نیست فقط معطوف به این موضوع است برای حل مشکل وحدت داشته باشیم و مسائلمان را در درون خود حل نماییم .

در پایان دکتر مجدیان ریاست محترم انجمن نیز با تشکر از حاضرین از حضور دکتر حاتمی و حمایتهای ایشان از انجمن و کمیسیون روانشناسی نظامی در سازمان تشکر نمودند.

هیات مدیره انجمن از سردار سید احمدیان معاونت بهداشت و درمان ناجا، ریاست محترم بیمارستان امام سجاد(ع) ناجا و جناب سرهنگ اسلامی معاونت محترم پشتیبانی بیمارستان امام سجاد ناجا کمال تشکر و قدردانی را بابت هماهنگی انجام شده جهت برگزاری مجمع دارد.

2 thoughts on “مجمع عمومی انجمن علمی روانشناسی نظامی ایران برگزار شد

 • نوامبر 21, 2017 در t 2:22 ب.ظ
  Permalink

  با سلام و خسته نباشی
  اگر خاطرتان باشد در همین جلسه یه کارگاه هم برگزار شد که قرار گردید یکماه دیگر مدرک ان صادر شود ،لطفا بفرمائید به چه طریق می توانیم مدرک مربوطه را دریافت نمائیم

  پاسخ دادن
  • نوامبر 21, 2017 در t 10:11 ب.ظ
   Permalink

   با سلام و احترام
   دوستانی که در سامانه وزارت بهداشت عضو بودند امتیاز ایشان در سامانه ثبت شده است و دوستانی که در سامانه عضو نیستند با هماهنگی دبیرخانه می توانند گواهی کارگاه را دریافت کنند

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *